Varsyn piirikisat

 

2019 / VARSY:n piirikisat     

PIIRIKISOJEN LOHKOJAKO

YKKÖSLOHKO, lohkovastaava Teijo Raitio

Naantalin Löyly, Raision Kuula, Salon Vilpas, Turun Urheiluliitto, Turun Weikot yu

VAKKA LOHKO, lohkovastaava Riikka Matikainen

Kalannin Vankka, Laitilan Jyske, Maskun Kataja, Mietoisten Maununpojat, Mynämäen Isku, Nousiaisten Susi, Pyhärannan Myrsky, Taivassalon Tahti, Uudenkaupungin Kenttäkarhut, Vehmaan Kiisto, Yläneen Kiri

TURUN LOHKO, lohkovastaava Hermann Kössi

Auran Vannas, Kaarinan Ura, Liedon Luja, Liedon Parma, Littoisten Työväen Urheilijat, Maarian Mahti, Paimion Urheilijat, Piikkiön Kehitys, Ruskon Yritys, Rymättylän Soihtu, Sauvon Urheilijat, Tarvasjoen Urheilijat, Turun Pyrkivä, Turun Toverit, Turunseudun Kenttäurheilijat, Vahdon Tuisku

SALON/LOIMAAN LOHKO, lohkovastaava Esa Linden

Karinaisten Kunto, Kosken Kaiku, Kuusjoen Humu, Loimaan Jankko, Loimaan Leisku, Loimaan Voima, Marttilan Murto, Oripään Vesa, Perniön Urheilijat, Perttelin Peikot, Somerniemen Veikot, Someron Esa, Virttaan Nousu

 

AJANKOHDAT, PAIKAT JA LAJIT

 I-osakilpailu

Salon/Loimaan lohko: 17.6. Salo                      Leila Kuosa, leila.kuosa@gmail.com

Turun lohko: 18.6. Kaarina                                 Timo Pohjalainen, yleisurheilu@kaarinanura.fi

 I-lohko: 18.6. Naantali                                        Aleksi Mehto, aleksi.mehto@naantalinloyly.fi

Vakka-lohko: 18.6. Uusikaupunki                     Pauliina Aalto, pauliina.aalto2015@gmail.com

Lajit:

M/N17: 200m, 3-loikka, kuula

P/T15: 100m, 2000m, seiväs, kuula, 4x100m

P/T13: 60m, 1000m, korkeus, keihäs, 4x100m

P/T11: 60m, 1000m, pituus, kiekko, 4x50m

P/T9: 1000m, korkeus, kuula, 4x50m

 

II-osakilpailu.

Turun lohko: 5.8. Lieto                                          Kirsi Määttänen, liedonparmayu@gmail.com

Salon/Loimaan lohko: 6.8. Loimaa                    Esa Linden, esa.dg.linden@gmail.com

Vakka-lohko: 6.8. Mynämäki                              Mirva Hakula, mirva.hakula@gmail.com

 I-lohko: 6.8. Salo                                                  Juhani Haartela, juhani.haartela@gmail.com

Lajit:                  

M/N17: 800m, pituus, keihäs

P/T15: 100/80m aj, 300m, 3-loikka, moukari, 4x800m

P/T13: 60m aj, 200m, seiväs, kuula, 4x600m 

P/T11: 60m aj, 150m, korkeus, kuula, 4x600m 

P/T9: 40m, pituus, keihäs, 4x600m

15-13-11 v. sarjoissa: 1000m kilpakävely (T tai P)

Kilpakävely suoritetaan kaikissa sarjoissa yhtaikaa.

Jokaisessa sarjassa osallistuja voi olla tyttö tai poika.

Tarkennus: Jokaisesta sarjasta (11-13-15) yksi urheilija (joko tyttö tai poika) tuo seuralle pisteitä.

 

PIIRIKISASÄÄNNÖT

Piirin seurat on jaettu neljään lohkoon, “Ykköslohkon“ muodostavat TuUL, NaantLö, RaisKu, SalVil ja TurWe yu, muut seurat on jaettu alueellisesti Turun-, Salon/Loimaan- ja Vakka-lohkoon.

Seuracupissa on kaksi osakilpailua, jotka pidetään kaikissa neljässä lohkossa siten, että, I-seuracup osakilpailu on 17.-18.6. ja II-seuracup osakilpailu on 5.-6.8.

Seuracupiin osallistuvalla urheilijalla pitää olla voimassa oleva yleisurheilulisenssi.

Seuroilla ei ole sarjoihin ja lajeihin osanottorajoituksia. Urheilijalla on osanotto-oikeus yhteen henkilökohtaiseen lajiin ja viestiin/ osakilpailu, lisäksi toisen osakilpailun 1000m kävelyyn. 

Sarjat ovat avoimet, nuorempi kilpailija voi osallistua ylempään sarjaan, osallistua voi vain yhden ikäluokan sarjaan samassa osakilpailussa (myös viesti).

Kussakin henkilökohtaisessa lajissa ja viestissä seuran paras urheilija tuo pisteitä seuralleen tyttöjen ja poikien pistetaulukon perusteella.

Heittolajeissa, pituushypyssä ja 3-loikassa kaikilla osallistujilla on neljä suoritusta.  Toisen ottelun pitkät viestit ovat sekaviestejä, joissa 1. ja 3. osuuden juoksee poika ja 2. ja 4.osuuden tyttö.

Lohkovastaava hoitaa:

- toimitsijatehtävien jakaminen

- palkintojen hankkiminen ja kustannusten jakaminen

Osakilpailuvastaava hoitaa:

          - aikataulun laatiminen

          -  ilmoittautumisten vastaanottaminen

          - tulosten toimittaminen: lehdistö, osallistuneet seurat, juhani@tilastopaja.fi,

            varsy.toimisto@gmail.com, varsy.kimmo@gmail.com, mika.tyrkko@sul.fi